fbpx

Nosový sprej Taffix redukuje riziko prenosu koronavírusu na minimum

Na Slovensku bude čoskoro dostupný nosový sprej na báze prášku, ktorý dokáže ľudský organizmus ochrániť pred vniknutím rôznych druhov vírusov a alergénov. Viaceré štúdie už potvrdili jeho účinok. Ide o ďalší spôsob prevencie pred ochorením Covid-19.

Nosový sprej Taffix ™ vytvára mechanickú bariéru, ktorá zabraňuje vniknutiu vírusov, baktérií a alergénov do organizmu prostredníctvom buniek nosovej dutiny. Práve nos je pre viaceré druhy vírusov vstupnou bránou do ľudského tela. Výnimkou nie je ani SARS-CoV-2, ktorý je známy pod názvom nový koronavírus.

Taffix ™ funguje na báze prášku. Ten sa pri kontakte s nosnou sliznicou premení na jemnú vrstvu gélu vytvárajúceho lokálne mikroprostredie s pH 3,5. Táto hodnota je pre vírusy príliš nízka, už pri kontakte so sliznicou sú vďaka tomu eliminované a nedokážu človeka ohroziť.

Klinická štúdia, ktorú viedla docentka Barbara Mann z Virgínskej univerzity, dokázala, že gélová vrstva nosného spreja Taffix ™ blokuje prestup vírusov cez nosovú sliznicu a zároveň ich eradikuje. Pri víruse SARS-CoV-2 to bolo v tejto štúdii dokonca o viac než 99 %.

„Inovatívny prístup spreja Taffix na nás urobil dojem. Veríme, že sa stane nenahraditeľným ochranným prostriedkom, ktorý pomôže znížiť šírenie vírusu a bude hrať kľúčovú doplnkovú úlohu v globálnom úsilí vynájsť liek alebo vakcínu,” zhodnotila výsledky klinickej štúdie mikrobiologička Barbara Mann.

Taffix ™ sa aplikuje do nosových dierok podobne ako iné spreje. Odlišný je tým, že funguje na báze prášku. To je zároveň jeho najdôležitejšou prednosťou. Prášok totiž vytvorí mikrovrstvu chrániacu sliznicu nosa už po 50 sekundách a účinok trvá až 5 hodín.

Nejde o náhradu prekrytia horných dýchacích ciest rúškom, ale o doplnkový preventívny prostriedok redukujúci pravdepodobnosť vniknutia nového koronavírusu do ľudského tela prostredníctvom buniek nosnej dutiny na minimum.

Na slovenský a český trh prichádza s touto novinkou farmaceutická spoločnosť CANDE, v ktorej portfóliu sú okrem generických liekov na predpis a voľnopredajných liekov aj zdravotnícke pomôcky. Všetky generické lieky na predpis uvedené na trh spoločnosťou CANDE, sú registrované a schválené Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv a zároveň sú kategorizované na Ministerstve zdravotníctva SR.